navigation

 

 

 

TARiH , DOGA, GOL, DENiZ iSTE CENNET KOYCEGiZ


Koycegiz, Marmaris ile Fethiye arasında, Dalaman Havalimanına 35 km. mesafede, adını aldıgı gol kenarına kurulu, yemyesil bir kasabadır.
Koycegiz yoresi, HEREDOT’un tarihinde yer almıs, STRABON’un cografyasında sekillenmis, sair HOMEROS’un dizelerinde anlam kazanmıs bir yoredir.
   Narenciye ve sebze bahceleri arasında kurulu beyaz badanalı, kırmızı kiremitli evleri, yemyesil bahceleri ile sakin ve sirin bir tatil beldesidir.
Köyceğiz gölü, 10 km. uzunluğunda, sazlıklarla kaplı, nehir görünümündeki labirente benzer dar bir kanalla Akdeniz’e bağlantılı olup 54 km2’dir. Derinliği ise 25-150 metre arasında değişmektedir. Göl üzerinde su kayağı, kano, yelken,wind surfing, su bisikleti, kürek gibi su sporları yapmak mümkündür.
   Dünya üzerinde, Japonya ve Çin’in bazı yerlerinde ve sadece 6 türü bulunan Sığla Ağacı (Günnük ağacı) Köyceğiz ormanlarında yaygın ve yoğun olarak çok miktarda mevcuttur.Sığla yağı bugün ilaç hammaddesi ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.
   Köyceğiz’de Akdeniz iklimi hakim olup, gölün etki alanına da girmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 18.6 ° C derecededir. En sıcak ay Temmuz olup, sıcaklık ortalaması 35 ° C derecededir..
Nüfus olarak ufak bir ilçe olmasına rağmen, yılın değisik aylarında bircok etkinlikler  ve sosyal faaliyetler düzenlenmekte.Bunların bazıları; heryıl Temmuz ayında düzenlenen Uluslararası Üniversiteler Plaj Hentbol Turnuvası,Agustos ayında düzenlenen Köyceğiz film festivali ve İzcilik kampları  gibi.....